Infagro media
Ваш путівник по молочній галузі України

Поголів'я, продуктивність, виробництво

Матеріал з Infagro Media
Перейти до:навігація, пошук

Найбільш відомими і вживаними показниками стану молочної галузі є "виробництво молока", млн т/рік та "поголів'я" або "кількість корів", млн. Є ще один показник: "продуктивність корів", тис кг/ рік або т/рік. З 1990 року проблемою молочної галузі України є скорочення поголів'я.

Цікаво проаналізувати зв'язок цих основних галузевих показників, розділивши виробництво молока господарствами населення та індустріальними фермами, тобто підприємствами, та порівняти їх з показниками інших країн, близьких до України географічно та з порівняною кількістю корів.

Ті, кого не злякає незвичний графік, розглянувши його, побачать багато цікавого.

Поголів'я, продуктивність, виробництво (2021).png

По-перше, зверніть увагу на "промені" середньої продуктивності - лінії однакової продуктивності. Чим крутіший "промінь", тим вищу продуктивність він відображає. Тобто, для однакового значення кількості корів виробництво молока буде різним в залежності від продуктивності. Що очевидно і без графіка. Але маючи перед очима реальні значення показників, можна наочно бачити картину виробництва молока і перспективи (що буде, якщо ...).

Графік побудовано для часового проміжку 2000-2021 років за даними Держстату України (для України) та аналітичного агентства CLAL (для кількох країн ЄС: Польщі, Нідерландів, Італії та Ірландії).

За даними 2021 року, маючи приблизно однакове з Україною поголів'я корів, Польща виробила 14.9 млн т молока, Нідерланди 14.2 млн т, Італія 13.2 млн т, Ірландія 9.0 млн т. Україна у 2021 році виробила 8.7 млн т молока. Це очевидний показник того, що продуктивність корів в Україні поки що нижча, ніж у вибраних країнах ЄС (хоча дуже близька до показника Ірландії). Це якщо порівнювати з загальною продуктивністю корів господарств населення і корів, що утримуються у підприємствах України.

Якщо подивитися на мітку 2021 року на синій кривій (загальне виробництво молока всіма категоріями господарств), то за показником продуктивності корів Україна близька до Ірландії, яка у 2021 році виробила приблизно стільки ж молока, як Україна - 9 млн т при поголів'ї 1.505 млн (Україна 8.7 млн т з поголів'ям 1. 544 млн т).

Але якщо подивитися на зелену криву (виробництво молока індустріальними фермами, тобто підприємствами), то можемо бачити, що у 2021 році продуктивність корів там наближається до рівня продуктивності Польщі, внесок якої у загальне виробництво молока в ЄС в цьому році склав 8.6%.

Решта ж вибраних для аналізу країн у виробництві молока суттєво попереду України за рахунок високої продуктивності корів.

З цього ж графіка можемо бачити, що починаючи з 2008 року кількість корів у підприємствах зменшувалася, але при цьому обсяг виробленого ними молока зростав. Саме за рахунок зростання продуктивності.

Інша картина з виробництвом молока в господарствах населення (червона крива). У період 2000-2002 корів у населення ставало більше, зростала і їх продуктивність. Потім поголів'я почало скорочуватися, а продуктивність корів повільно, але зростати. Це тривало до 2014 року. Після чого продуктивність на деякий час зменшилася, у 2016 відновила зростання і у 2018 перетнула лінію продуктивності 5000 тис кг/рік. Але на фоні масштабного (втричі) зниження поголів'я з 3.3 млн голів у 2002 до 1.1 млн голів у 2021, ріст продуктивності корів у господарствах населення не компенсує падіння обсягу виробленого молока.

  • Кількість корів з 1990 року постійно скорочується
  • Продуктивність корів постійно зростає
  • Продуктивність корів у підприємствах перевищила продуктивність корів у господарствах населення тільки у 2010 році
  • Темп змін уповільнюється
Pertner logos
Про проект
Використання матеріалів сайту
© Інфагро, 2022