Infagro media
Ваш путівник по молочній галузі України

"Корів немає, всіх повирізали"

Матеріал з Infagro Media
Перейти до:навігація, пошук

Корів дійсно з кожним роком стає все менше, і це наслідки не тільки тих змін, які відбулися в економіці України, але й загальносвітової тенденції до скорочення поголів'я. В нашій країні, де в господарствах населення утримується у кілька разів більше корів, ніж на фермах, зменшення поголів'я помітне просто зі спостережень. Адже в селах вже не побачиш вечірнього повернення стада з пасовища, дачники тепер мусять шукати в селі господиню з коровою, щоб купити молока, а раніше корови були майже у кожному дворі. Зменшується кількість селян, бажаючих тримати корову, зменшується і поголів'я.

На молочнотоварних фермах поголів'я також скорочується, але за рахунок росту продуктивності кількість виробленого молока не падає, а навіть дещо зростає, правда, дуже повільно.

Війна з російським агресором спричинила додаткове зменшення поголів'я та нанесла великих збитків сільськогосподарським підприємствам. На 1 вересня 2022 року в Україні налічувалося 1,4 млн корів, на 15% менше, ніж у вересні 2021. Із них, в областях де не проходять воєнні дії – 1145 тис. голів, це 82% від загального поголів’я корів. В областях, де проходили та проходять воєнні дії, знаходяться 250 тис. голів (18%).Не дивлячись на те, що кількість корів у підприємствах, що займаються промисловим виробництвом молока, постійно скорочується, виробництво молока цією категорією виробників, почавши різко скорочуватись у 1990 році, досягло мінімуму в 2008 році і з тих пір повільно зростає, в основному, за рахунок збільшення продуктивності корів.

В господарствах населення ситуація складається інакше. Частина поголів'я колгоспів і радгоспів у дев'яності перейшла в господарства населення. Ріст поголів'я в селянських господарствах видно на графіку (роки з 1990 до 2002). Після цього в цьому секторі поголів'я також почало невпинно скорочуватися, все менше ставало селян, готових утримувати корів.

Але корови в Україні є. На 1 вересня 2022 року на молочнотоварних фермах їх нараховувалося 384,4 тис. голів. Це на 9,6 % менше до аналогічного періоду минулого року. У господарствах населення на цю ж дату було 1 010,3 тис. голів або на 17,3 % менше.

На молочнотоварних фермах найбільше корів утримують підприємства з розміром стада 100-499 голів.

Разом зі скороченням поголів'я продуктивність корів поступово зростала і зросла досить суттєво.

Зараз, при меншій кількості корів (але корів більшої продуктивності) молокопереробні підприємства забезпечені сировиною як для задоволення потреб внутрішнього ринку, так і для продажу на експорт. При цьому близько 83% молока вони закуповують у підприємств і отримують за давальницькими схемами і всього 17% у господарств населення (2021).

Очевидно, варто зазначити, що тенденція скорочення поголів'я — проблема не тільки України. Ця тенденція характерна і для інших країн, в тому числі країн ЄС: Польщі, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччині, Італії та інших. Як це відбувалося в Україні в останні 20 років, можна прочитати в дописі "Поголів'я, продуктивність, виробництво".

Pertner logos
Про проект
Використання матеріалів сайту
© Інфагро, 2022